تبلیغات
.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.

.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.
آسمان شب پررازترین مکان عالم هستی
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام پست را بیشتر می پسندید


صفحات جانبی

احتمالا خیلی زودتر از آنکه خواندن این مطلب را به پایان برسانید، رسانه های سرتاسر دنیا شروع به جار و جنجال در مورد کشف اولین سیاره سکونت پذیر خارج از زمین خواهند کرد. اما آنهایی از جزئیات کشف جدید آگاه شوند، پی خواهند برد که این کشف به اندازه ی تبلیغات رسانه ها انقلابی نیست.

سارا سیجر متخصص سیارات فراخورشیدی و یکی از نویسندگان مجله اسکای اند تلسکوپ میگوید: ((این میتواند یک کشف مهم و سرآغاز دورانی جدید باشد.)) احتمالا تاکنون سیارات تقریبا این چنینی بسیاری کشف شده اند و آنهایی که پیگیر اخبار کشف سیارات فراخورشیدی هستند در حال حاضر انتظار شنیدن خبر کشف چنین سیاراتی را در هر روزی دارند. آنچیزی که در مورد این سیاره تازه کشف شده مهم است قرار گرفتن آن در مدار طلایی ستاره اش است که در آن آب میتواند به صورت مایع بر سطح سیاره ایجاد شود. اما حتی با وجود آنکه یک چنین کشفی از قبل قابل پیش بینی بود، این یکی را میتوان برای همیشه در کتاب رکوردها ثبت کرد.

این سیاره که Gliese 581g نام دارد، یکی از حداقل شش سیاره ی کم جرمی است که در حال چرخش به دور کوتوله قرمز Gliese 581 در فاصله تنها 20 سال نوری از ما در صورت فلکی میزان هستند. مدارهای سیاره با استفاده از 240 اندازه گیری دقیق به روش سرعت-شعاعی که انجام آن 11 سال به طول انجامیده، زیر پوشش قرار داده شده است. در این روش تمامی لرزش های گرانشی کوچکی که توسط این سیاره به ستاره القا شده مورد بررسی قرار گرفته است.


نمای خیالی خلق شده توسط یک هنرمند که ستاره کوتوله کم فروغ Gliese 581 را همراه با خانواده اش نشان میدهد. در واقعیت، حتی یک ستاره قرمز هم اگر از فاصله نزدیک مشاهده شود به رنگ زرد و نارنجی دیده خواهد شد.

 

ستاره مادر این سیاره Gliese 581 یک کوتوله از رده M3 است که حدود یک سوم خورشید قطر و جرم داشته و 1/3% خورشید انرژی آزاد میکند. با وجود اینکه این ستاره یکی از نزدیکترین ستارگان همسایه ما محسوب میشود در آسمان از قدر 6/10 میدرخشد و بنابر این در اغلب تلسکوپ های آماتوری متوسط (و نه دوربین های دوچشمی) میتوان آن را دید. ( بعد: 15 ساعت و 19/4 دقیقه میل: 7- درجه و 43 دقیقه)

شش سیاره ای که تاکنون در اطراف این ستاره کشف شده اند همگی در فواصل کمتری نسبت به مدار زمین به دور ستاره Gliese 581 میچرخند. آنها منظومه ی سیاره ای کوچکی تشکیل داده اند که کاملا با ستاره ی مادر کوچکشان متناسب است. دو تا از سیارات این مجموعه که پیش از این شناخته شده بودند یعنی Gliese 581C و Gliese 581D در لبه داخلی و خارجی ناحیه ی دمایی که آب به صورت مایع در آن میتواند وجود داشته باشد (کمربند حیات)، قرار گرفته اند. سیاره جدید یعنی Gliese 581G مابین این دو سیاره قرار گرفته است. با این وجود معنای دقیق عبارت ((کمربند حیات)) بر این فرض استوار است که سیاراتی که در این ناحیه واقع اند دارای جوی باشند که اثر گلخانه ای نه چندان متفاوت از زمین بر روی سیاره ایجاد نمایند، و این فرضیه تا مدت ها به صورت یک حدس و گمان باقی خواهد ماند.

با توجه به تاثیرات گرانشی این سیاره بر روی ستاره اش و در نظر گرفتن پایداری مدارها در تمامی منظومه، این سیاره جرمی در حدود 3/1 و 4/3 برابر جرم زمین دارد. و احتمالا همچون زمین بیشتر از سنگ و آهن تشکیل شده است. همین عامل باعث میشود که قطر این سیاره در حدود 1/2 تا 1/4 برابر قطر زمین بوده (چرا که گرانش قوی تر آن باعث میشود نواحی داخلی سیاره متراکم تر شود)؛ و سرعت گرانشی آن در حدود 1/5 تا 2 جی باشد. به بیانی دیگر، هنگامیکه کشتی فضایی شما سطح نشینش را بر روی سطح سیاره پیاده کرد شما با تقلا قادر به ایستادن و چرخ زدن در اطراف خواهید بود. البته ما فعلا نمیدانیم که Gliese 581g حتی سطحی جامد برای فرود دارد یا نه. این سیاره میتواند در لای جوی فوق العاده ضخیم و فوق العاده متراکم پیچیده شده باشد یا اینکه یک دنیای آبی باشد که اقیانوسی عظیم سرتاسر آن را پوشانده باشد.

مدار این سیاره با دوره تناوب 36/6 به اندازه ای نزدیک به ستاره ی کم فروغش است که دچار قفل کشندی بشود. بنابر این بخشی از این سیاره همیشه رو به ستاره بوده و همواره در روز بسر می برد و در بخش دیگر آن همواره شب حاکم است. البته این مسئله به اندازه ای که علاقه مندان به سیارات فراخورشیدی پیش از این از آن میترسیدند، ناراحت کننده نیست. دنیایی که دچار قفل کشندی شده است تنها به جوی که 1 درصد از جو زمین متراکم تر باشد نیاز دارد تا حرارت لازم را از نواحی همیشه روز سیاره به نواحی همیشه شب انتقال دهد به طوریکه دیگر جو سیاره در ناحیه همیشه شب به صورت لایه ای منجمد درنخواهد آمد.

همچنین بر خلاف آنچه که سیاره شناسان زمانی انتظار داشتند، بادهایی با سرعت مافوق صوت وجود نخواهند داشت که همه چیز را به صورت تخت در بیاورند. بر طبق مدل سازی های دقیق جوی استیو ووگت یکی از اعضای تیم میگوید: ((بادهای سطحی میتوانند بسیار ملایم باشند.)) تندبادهایی که در ارتفاع زیاد اتفاق می افتند بخش زیادی از جابه جایی حرارت را انجام خواهند داد؛ و در سطح سیاره همچون زمین احتمالا نسیم هایی با سرعت بین 0 تا 75 کیلومتر بر ساعت خواهد وزید. بخش هایی از یک چنین دنیایی طبق اظهارات ووگت ممکن است مکانی راحت و بی خطر برای زندگی باشد.

چنانچه جو سیاره خیلی ضخیم نباشد، شما حتی میتوانید ناحیه ایده آل از نظر دمایی را بین بخش همیشه روشن و داغ سیاره و بخش همیشه تاریک و سرد سیاره انتخاب نمایید. ووگت میگوید: ((بسته به طول جغرافیایی، هر شکل از حیات که در این سیاره به وجود بیاید میتواند گستره ای وسیع از شرایط آب و هوایی مناسب را برگزیده و در آنجا تکامل پیدا کند.))

البته این را هم باید گفت که فرق زیادی بین اصطلاحات ((احتمالا سکونت پذیر)) و سکونت پذیر وجود دارد. سیجر میگوید که او در حال حاضر دانشجویی دارد که مشغول تحقیق بر روی تمامی گستره های جوی که سیاره ای با جرم 3 برابر زمین واقعا میتواند داشته باشد، است. تا تصوری از اینکه چه بخشی از چنین سیاراتی واقعا میتواند آب مایع داشته باشد، ایجاد شود.

در هر صورت، مهمترین چیز در مورد Gliese 581g فاصله کم آن است. تنها 116 ستاره از هر گونه ای، از ستاره ی مادر این منظومه به ما نزدیک تر هستند و از بین این ستاره ها تنها 9 ستاره به اندازه ی کافی مورد بررسی قرار گرفته اند تا بتوان چنین سیاراتی را در اطرافشان یافت. به اعتقاد پائول باتلر یکی از اعضای این تیم، این نکته که یک چنین سیاره ای با چنین فاصله ی کمی در حال حاضر کشف شده است اشاره به این دارد که 15 الی 20 درصد از تمامی ستارگان دارای دنیاهای سکونت پذیر هستند. و این کشف در حالی اتفاق می افتد که ما هنوز سیاره ای با اندازه برابر با زمین یا کمتر از آن در خارج از منظومه شمسی نیافته ایم. پس این روزها خیلی بیراه نیست که بگوییم احتمالا ده ها میلیارد سیاره که شرایط مناسب برای سکونت پذیر بودن را داشته باشند در کهکشان راه شیری واقع اند.

اما باید تا آن هنگام اندکی صبر کرد.

سیجر میگوید: ((در بیرون از منظومه شمسی سیارات این چنینی زیادی انتظار ما را میکشند.))

برای اینکه اطلاعات خیلی بیشتری از این کشف به دست بیاورید میتوانید مقاله کامل این تیم را از اینجا دریافت نمایید. این مقاله نسبت به دیگر مقالات خواندنی تر است، مخصوصا مقدمه ی آن.


[ شنبه 1 آبان 1389 ] [ 05:23 ق.ظ ] [ razieh khoshzamir ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هرگاه که خسته میشوی چشمانت را به آسمان بدوز زیبایی در همین نزدیکیست !!! درگوشه ای از آسمان هم گاهی ستاره ای متولد میشود ودرگوشه ای دیگر ستاره ای میمیرد!این است قانون طبیعت!!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
<

جاوا اسكریپت

!-- begin abcTools_HistoryEvents place -->
CURRENT MOON
آوای دل www.shereno.com

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

Myspace Layouts & CommentsMyspace Layouts @ JellyMuffin.com
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG


حب العباس
http://parstools.net/emails/100903/1283519228.pngEmail Icon by Parstools.com
Locations of visitors to this page majnoonelayli.mihanblog.com Click Here To Navigate free counters

این صفحه را به اشتراک بگذارید <--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com---> ابزار وبلاگنویسان