تبلیغات
.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.

.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.
آسمان شب پررازترین مکان عالم هستی
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام پست را بیشتر می پسندید


صفحات جانبی


تیتان شاید بعد از زمین دومین سر زمینی باشد که زیر سطح خود آب دارد.

بزرگترین قمر سیاره زحل؛ تیتان مدتهاست در ردیف مشهور ترین اقمار منظومه شمسی قرار گرفته است. یكی از این شگفتی های تازه، وجود اقیانوس ها در زیر سطح آن است. تیتان كه حتی از عطارد هم بزرگتر است، به عقیده دانشمندان بعد از زمین دومین مكانی است كه در سطح آن دریا های مایع وجود  دارد. اما در این دریا ها به جای آب، متان مایع جریان دارد. وجود دریا های متان بحث و گمانه زنی های زیادی را در میان دانشمندان بر سر احتمال وجود حیات باعث شده است. اما دانشمندان اخیرأ كشف نموده اند كه نه تنها در سطح بلكه در اعماق تیتان نیز آب و آمونیا جاریست. سفینه فضایی كاسینی سالهاست به هر گوشه و كنار منظومه زیبای زحل میرود و با ابزار علمی خود زحل و اقمار آن را مطالعه می كند. این سفینه ناسا با استفاده از رادار خود توانست به زیر اتموسفر غلیظ و چگال تیتان نفوذ كند و دریابد كه با گذشت زمان خشكی های برجسته سطح تیتان تا 30 كیلومتر جابجا شده اند. این جابجایی ها ثابت میکند كه تمام خشكی های تیتان بر روی یك لایه مایع زیر سطح شناور است. خشكی های زمین نیز بر روی یك لایه مذاب داغ بنام مگما زمین شناور است. در آغاز همه خشكی های زمین بصورت یك قاره بزرگ بود كه پانگیا (همه زمین) نامیده می شد. 


سفینه فضایی كاسینی با استفاده از رصد های راداری و اندازه گیری جاذبه تیتان توانست نشان های بیشتری را در مورد اقیانوس زیر سطح تیتان بدست بیارد. به نظر میرسد كه مدار تیتان خیلی به مدار ماه زمین شباهت دارد. به گونه مثال تیتان نیز همیشه یك طرف خود را به سوی زحل نشان میدهد. حتمأ دلیل آن را میدانید. ماه در اثر نیروی جاذبه زمین در مدار خود قفل شده و زمین اجازه نمی دهد تا ماه بدور خود بچرخد. ماه در طول 27.5 روز گردش بدور زمین یك بار بدور خود می چرخد. در ضمن محور چرخش تیتان بدور زحل حدود 0.3 درجه خمیده است. اما به علت چرخش لختی( وزن سكون یك جسم كه بر چرخش آن تأثیر دارد) یا مقاومت تیتان در برابر تغییرات در چرخش اش، كجی تیتان خیلی زیاد به نظر میرسد. یكی از دلایلی كه باعث كشف این اثر شد، جامد بودن سطح تیتان است. میزان سختی یا چگالی در سطح تیتان نسبت به هسته یا مركز آن بیشتر می باشد.
یکی از پژوهشگران بنام روز ماری بالاند در رصد خانه سلطنتی کشور بلژیک می گوید " این کشف با تمام دانستنی های ما در مورد دیگر سیارات و اقمار و پروسه شکل گیری سیارات در تناقض است"

اما یکی از دلایل عمده دیگر برای شکل گیری تیتان این است که این قمر سراسر جامد نه بلکه یک پوسته یخی نیز دارد و اقیانوسی از آب زیر آن نهفته است و بعد یک پوسته یخی و سپس هسته سنگی دارد. شبیه سازی تیم تحقیقاتی قشر متفاوتی از آب مایع را در هر قسمت با قطر 5 تا 425 کیلو متر و همچنین پوسته یخی آن در هر قسمت با قطر 150 تا 200 کیلومتر نشان میدهد.


دانشمندان با این کشف هیجان زده  شده اند و میتوانند آنچه را که تناقض به نظر میرسد اندازه گیری کنند و سعی نمایند تا این تناقض ها را رفع کنند. مثل این است که سعی دارند تا تکه های یک پازل را دقیق کنار هم قرار دهند.

پرونده بررسی اقیانوس زیر سطح تیتان هنوز بسته نشده. مدار و چرخش آن را نیز میتوان در اثر آشفتگی های اخیر مانند برخورد یک سیارک شرح داد. .
تحقیقات دانشمندان این احتمال را قوت بخشیده که تیتان اقیانوسی از آب در زیر سطح دارد و از آنجا که هر گونه حیات مستلزم آب است، زمینه بررسی بیشتر در این قمر زحل فراهم شده. دانشمندان در نظر دارند تا با استفاده از روش های بررسی تیتان چهار قمر بزرگ مشتری (آیو، اروپا، گانیمند و کالیستو) را نیز مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. با توجه به کجی و یا انحراف مداری اروپا و گانیمد احتمال دارد آب مایع زیر سطح این دو قمر بزرگ مشتری نیز وجود داشته باشد.


[ جمعه 30 اردیبهشت 1390 ] [ 07:11 ب.ظ ] [ razieh khoshzamir ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هرگاه که خسته میشوی چشمانت را به آسمان بدوز زیبایی در همین نزدیکیست !!! درگوشه ای از آسمان هم گاهی ستاره ای متولد میشود ودرگوشه ای دیگر ستاره ای میمیرد!این است قانون طبیعت!!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
<

جاوا اسكریپت

!-- begin abcTools_HistoryEvents place -->
CURRENT MOON
آوای دل www.shereno.com

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

Myspace Layouts & CommentsMyspace Layouts @ JellyMuffin.com
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG


حب العباس
http://parstools.net/emails/100903/1283519228.pngEmail Icon by Parstools.com
Locations of visitors to this page majnoonelayli.mihanblog.com Click Here To Navigate free counters

این صفحه را به اشتراک بگذارید <--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com---> ابزار وبلاگنویسان