تبلیغات
.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.

.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.
آسمان شب پررازترین مکان عالم هستی
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام پست را بیشتر می پسندید


صفحات جانبی
ساعت 11 صبح پنج شنبه 9 تیرماه سال جاری ( 30 ژوئن 2011 میلادی و27 رجب 1432 قمری) هلال باریك ماه موجب اختفای سیاره زهره خواهد شد .

 

ساعت 11 صبح پنج شنبه 9 تیرماه سال جاری  ( 30 ژوئن 2011 میلادی و27 رجب 1432 قمری) هلال باریك ماه  موجب اختفای سیاره زهره خواهد شد .در این پدیده ٬از دید نقاطی از سطح زمین منجمله پهنه كشورمان قرص ماه٬ قرص سیاره زهره را بطور كامل  پوشانیده وبعد از گذشت حدود 100 دقیقه در حدود ساعت 12 و45  دقیقه قرص سیاره پدیدار خواهد شد. زمان شروع پدیده در مناطق مركزی ایران حدود 11 و5 دقیقه صبح٬ ارتفاع سیاره زهره در آن زمان حدود 72 درجه وسمت آن در حدود 122 درجه است.در این زمان خورشید نیز در ارتفاع حدود62 درجه نورافشانی می كند.دو عكس زیر مناطقی از كره زمین كه شاهد گرفتگی خواهند بود و شكل تقریبی هلال ونقطه ناپدید شدن سیاره زهره را نشان می دهند.

 

بدلیل دارا بودن شرایط مناسب زاویه ای مانند اختلاف سمت 8 درجه ای و جدایی زاویه ای حدود 15 درجه ٬رویت این هلال دقایقی قبل از طلوع خورشید در ساعت حدود 6 و8 دقیقه  و اوائل صبح با چشم غیر مسلح  امكان پذیر است.ولی........

با گذشت زمان ارتفاع خورشید از افق بیشتر شده وامكان رویت هلال كمتر می شود.از این زمان به بعد به شرایط رویت هلال در روز كه احتیاج به مهارت ٬دقت و ابزار كاملتر دارد نزدیك می شوید.رویت هلال در روز از مباحث گرم وقابل توجه در زمینه معیارهای رویت  بوده  و محتاج انجام مشاهدات بیشتر می باشد.

در این رصد پیشنهادی هدف این است كه بكمك مشاهده وتعقیب سیاره زهره كه بدلیل نقطه ای بودن وداشتن قدری مناسب( در حدود منفی چهار) مشاهده آن ساده تر است  هلال باریك ماه هم شكار شود.اگر در زمانی نزدیك به زمان اختفاء كه در حدود ساعت 11 صبح خواهد بود از سیاره زهره عكاسی شود به احتمال زیاد قرص باریك ماه نیز در عكس ها خود نمایی خواهد كرد. ابتدای صبح كه خورشید در حال طلوع است جدایی زاویه ای زهره و مركزماه در حدود 2 درجه در ساعت 8 و45 دقیقه جدایی به 1 درجه ودر ساعت 10 جدایی در حدود 34 دقیقه قوسی می باشد.بنابراین با توجه به میدان دید عكاسی تان می توانید از چندین دقیقه قبل از رخ دادن پدیده به عكاسی از زهره پرداخته واحتمالا" می توانید هلال باریك ماه را به چنگ اندازید.برای اینكه تخمین بهتری از میدان دید عكاسی تان داشته باشید پیشنهاد می شود چند شب قبل از پدیده از قرص ماه عكاسی كرده تا تخمینی از اندازه میدان دید دستتان بیاید این را در نظر داشته باشید كه اندازه ظاهری قرص ماه در حدود 30 دقیقه قوسی می باشد.

با در نظر داشتن اینكه در زمان عكاسی تصویر را وارونه  یا مستقیم مشاهده می كنید می توانید قرص سیاره زهره را در گوشه راست یا چپ از میدان دید قرار دهید تا قرص ماه احتمالا" در مركز میدان دید خود را نشان دهد.با توجه به اینكه ماه از سمت راست به سیاره نزدیك می شود ٬اگر تصویر بطور مستقیم ثبت شود سیاره را در گوشه سمت چپ میدان واگر تصویر بصورت وارونه ثبت می شود در گوشه سمت راست میدان عكاسی قرار دهید.با اینكار  می توانید عكاسی از زهره و در حقیقت ماه را زودتر آغاز كنید.یعنی فرصت بیشتری برای عكاسی كردن و ویرایش عكسها دارید.

با داشتن طول وعرض جغرافیایی  وارتفاع محل رصد و وارد كردن آن در سایت زیر براحتی می توانید لحظه دقیق شروع اختفا وچندین پارامتر لازم دیگر را بدست آورید.

http://transit.savage-garden.org/en/occultations/?id=13

در این سایت در پایین نقشه ای از كره زمین كه مناطقی از زمین را نشان میدهد كه شاهد پدیده خواهند بود (وقابل كلیك كردن  هم می باشد )می توانید اطلاعات محلی خود را بدست آورید.

توجه داشته باشید كه لحظه بیشترین اختفا یعنی greatest occultation  زمانی است كه قرص ماه بر قرص سیاره منطبق می شود یعنی درست لحظه بین اختفا وپدیدار شدن دوباره سیاره (كه البته برای این رصد كاربردی ندارد) وaltitude وazimuth  یعنی ارتفاع وسمت مركز ماه هم در این زمان نشان داده می شوند.

اما دو پارامتری دیگری كه نشان داده می شوند یكی زمان آغاز پدیده یعنی لحظه ناپدید شدن زهره (Ingress) ودیگری لحظه پدیدار شدن دوباره سیاره از سمت دیگر قرص ماه است(Egress).در آخرین پارامتر هم كل مدت زمان ناپدید بودن قرص نشان داده می شود.در این سایت می توانید به اطلاعاتی مانند سمت وارتفاع  ماه وسیاره زهره در زمان رخ دادن پدیده هم دست یابید.در انتهای صفحه  موقعیت تقریبی سیاره زهره نسبت به قرص ماه در لحظه ناپدید شدن نشان داده می شود.

در زمان شروع پدیده یعنی ساعت یازده صبح سن ماه در حدود 26- است یعنی 26 ساعت دیگر تا زمان مقارنه ماه وخورشید و آغاز ماه قمری جدید(البته از دید ستاره شناسی ونه شرعی) باقی مانده است. در حالیكه حداقل زمان ركوردی ثبت شده برای رویت با چشم غیر مسلح برای هلال روزگاهی درحدود 42 ساعت و با ابزار در حدود 16 ساعت است.بنابراین رویت این هلال در روز با تلسكوپ با دهانه بزرگتر از 70 میلیمتر امكان پذیر وبا چشم غیر مسلح ركورد شكن خواهد بود.(اطلاعات عددی برگرفته از سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلال)

داشتن تجربه قبلی ٬ابزار مناسب مانند تلسكوپهای موتور دار بهمراه فیلترهای مناسب عكاسی در كنار دقت٬حوصله وتحمل نور آفتاب در موفقیت آمیز بودن رصد  نقش زیادی دارند

به امید اینكه شاهد عكسهای زیبای شما از قرص های زهره وماه در كنار هم باشیم


[ یکشنبه 5 تیر 1390 ] [ 04:27 ق.ظ ] [ razieh khoshzamir ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هرگاه که خسته میشوی چشمانت را به آسمان بدوز زیبایی در همین نزدیکیست !!! درگوشه ای از آسمان هم گاهی ستاره ای متولد میشود ودرگوشه ای دیگر ستاره ای میمیرد!این است قانون طبیعت!!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
<

جاوا اسكریپت

!-- begin abcTools_HistoryEvents place -->
CURRENT MOON
آوای دل www.shereno.com

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

Myspace Layouts & CommentsMyspace Layouts @ JellyMuffin.com
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG


حب العباس
http://parstools.net/emails/100903/1283519228.pngEmail Icon by Parstools.com
Locations of visitors to this page majnoonelayli.mihanblog.com Click Here To Navigate free counters

این صفحه را به اشتراک بگذارید <--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com---> ابزار وبلاگنویسان