تبلیغات
.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.

.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.
آسمان شب پررازترین مکان عالم هستی
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام پست را بیشتر می پسندید


صفحات جانبی
 
نپتون دورترین سیاره از خورشید و چهارمین غول گازی است. این سیاره 13 ماه شناخته شده و چندین حلقه دارد. ترکیبات جو نپتون شامل 85 درصد هیدروژن، 13 درصد هلیوم و 2 درصد متان است. در زیر جو نپتون جبه ای به ضخامت 10000 تا 15000 کیلومتر حاوی آب مایع و یخ بسته، آمونیاک و متان است، نپتون دارای هسته ای به ضخامت 6000 کیلومتر و از جنس سنگ جامد است.

نپتون

 

با کشف اورانوس رصد گران شروع به ثبت حرکت مداری این سیاره کردند، آنها می دانستند به دلیل وجود سیارات دیگر که از اورانوس به خورشید نزدیک ترند این سیاره یک مسیر کاملا بیضی واری را طی نمی کند، و یعنی خط واصل میان سیاره و خورشید در زمان های مساوی مساحت های برابر را جاروب نمی کند، این رصدگران شروع به اندازه گیری میزان خطاهای مداری اورانوس ناشی از سیارات شناخته شده دیگر کردند ولی محاسبات با حرکت این سیاره مشابهت کامل نداشت، به همین سبب برخی از اخترشناسان از جمله جان آدامز و ژوزف لووریه  به این فکر افتادند که باید سیاره ای ناشناخته در ورای اورانوس واقع باشد. آنها مدلی ریاضی را در نظر گرفتند که بر اساس آن دریابند سیاره ناشناخته شده در کجا و با چه جرمی باشد تا این تغییر مداری را در اورانوس ایجاد کند. لووریه رصدگری به نام گرتفید گاله از رصدخانه برلین را برای یافتن این سیاره دعوت به همکاری کرد و او در 23 سپتامبر سال 1846 به رصد مکانی که لووریه و آدامز محاصبه کرده بودند (البته هر کدام به طور جداگانه محاسبات خود را انجام دادند و آدامز در انگلیس و لووریه در فرانسه بود) پرداخت و سیاره مورد نظر را پس از یک ساعت رصد با اختلاف مکانی یک درجه با مکان پیش بینی شده دید و مهر تایید دیگری بر قوانین نیوتن زد، این سیاره تازه کشف شده را نپتون که در اسطوره های یونانی خدای اقیانوس است نام نهادند.

 

نپتون

 

ماه های نپتون

ماه های نپتون

در سالهای بعد با مشاهدات به وسیله تلسکوپ های موجود در آن زمان اخترشناسان دریافتند که نپتون بسیار شبیه اورانوس است با جرم، چگالی و ترکیبی مانند اورانوس اما این تکنیک ها در باره جزییات این سیاره چیزی را آشکار نمی کردند ولی می شد حدس زد که سطح این سیاره مانند سه غول گازی دیگر لایه لایه است و بر روی آن طوفان های بزرگی رخ می دهد و احتمالا شامل حلقه و ماه است. البته در کمتر از یک ماه پس از کشف این سیاره نخستین قمر آن کشف شد و نام آن را "تریتون" که برگرفته از نام پسر اسطوره ای نپتون است نهادند، این قمر شعاعی درحدود 1350 کیلومتر دارد، پس از آن ماه دوم  که "نرید" نام دارد کشف شد. سپس در سال 1989 زمانیکه کاوشگر ویجر2 به نزدیک این سیاره رسید 6 ماه دیگر برای این سیاره یافت و اکنون در حدود 13 ماه این سیاره شناسایی شده اند. نامگذاری دیگر قمر ها مانند 1989N1 و 1989N2 انجام شد که در آن سال کشف قمر و شماره قمری که در آن سال کشف شده آمده است و N نشان دهنده این است که ماه برای سیاره نپتون است.

 

حلقه های نپتون

حلقه های نپتون

اخترشناسان حدس می زدند که به گرد این سیاره نیز باید حلقه هایی موجود باشد، آنها از روش استتار که برای اورانوس نیز مورد استفاده قرار گرفته بود استفاده کردند، در این روش زمانی که سیاره مورد نظر و یک ستاره به ظاهر از روی یکدیگر رد می شوند با کم شدن نور ستاره در فاصله های برابر در دو سوی سیاره به یک اندازه حلقه ها را آشکار می کنند. آنها برای این سیاره حلقه هایی یافتند اما به تکرار مشاهدات به این نتیجه رسیدند که حلقه های این سیاره در زمان هایی ناپدید می شوند. این ویژگی سال ها بعد توضیح داده شد، با مشاهدات ویجر2 اخترشناسان دریافتند که حلقه های نپتون کامل نیستند یعنی در همه جا به یک اندازه از ذراتی که این حلقه ها را بوجود آورده اند آکنده نیستند.

با مشاهده مدار سیاره نپتون اخترشناسان به این نتیجه رسیده اند که 234 سال پیش از کشف این سیاره، گالیله در حالی که به مشاهده ی مشتری و ماه هایش مشغول بوده این سیاره را دیده ولی به آن توجهی نکرده و در نقشه هایی که تهیه کرده نپتون را ستاره ای کم نور پنداشته است. 

 

 

در زیر به برخی از ویژگی های نپتون اشاره می کنیم:

فاصله میانگین از خورشید           =  4.49 میلیارد کیلومتر

قطر استوایی                            = 49528 کیلومتر

مدت حرکت وضعی                   = 19.20 ساعت

مدت حرکت انتقالی                    = 165 سال زمینی

سرعت مداری                          = 5.47 کیلومتر در ثانیه

دمای ابرهای بالایی                   = 220 درجه سلسیوس زیر صفر

جرم (جرم زمین = 1)                = 17.14

چگالی متوسط                          = 1.64 برابر چگالی آب

جاذبه سطحی (جاذبه زمین = 1)   = 1.20

شمار قمر ها                            = 13

شمار حلقه ها                           = 

 


[ جمعه 12 شهریور 1389 ] [ 05:55 ق.ظ ] [ razieh khoshzamir ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هرگاه که خسته میشوی چشمانت را به آسمان بدوز زیبایی در همین نزدیکیست !!! درگوشه ای از آسمان هم گاهی ستاره ای متولد میشود ودرگوشه ای دیگر ستاره ای میمیرد!این است قانون طبیعت!!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
<

جاوا اسكریپت

!-- begin abcTools_HistoryEvents place -->
CURRENT MOON
آوای دل www.shereno.com

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

Myspace Layouts & CommentsMyspace Layouts @ JellyMuffin.com
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG


حب العباس
http://parstools.net/emails/100903/1283519228.pngEmail Icon by Parstools.com
Locations of visitors to this page majnoonelayli.mihanblog.com Click Here To Navigate free counters

این صفحه را به اشتراک بگذارید <--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com---> ابزار وبلاگنویسان