تبلیغات
.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.

.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.
آسمان شب پررازترین مکان عالم هستی
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام پست را بیشتر می پسندید


صفحات جانبی

● نگاه اجمالی

مردم ، سالیان دراز با مشاهده آسمان تصور می کردند که شکل گروههای ستارگان همانند اشیا و موجودات روی زمین است. این گروههای ستارگان را صور فلکی می نامند. برخی از این صورتهای فلکی مشهور را به راحتی می توان یافت.

برخی دیگر ، از ستارگان کم نور تشکیل یافته اند و جز در نواحی تاریک و دور از نور شهر دیده نمی شوند. اسامی بعضی از آنها هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که دیگران اسامی جدید دارند. نام صورتهای فلکی آسمان نیمکره جنوبی اغلب جدید است.

● تقسیم بندی آسمان

کلمه صورت فلکی برای اخترشناسان امروزی معنی ویژه ای دارد. همانطور که کشور را به ایالتها و استانهای مختلف تقسیم بندی می کنند، آسمان نیز به ۸۸ ناحیه تقسیم بندی شده است. هر یک از این نواحی به اسم صورت فلکی مخصوصی خوانده می شود. تمام ستارگان ، حتی کم نورترین آنها که در داخل مرزهای یک ناحیه قرار دارند، متعلق به آن صورت فلکی هستند.

● صورتهای فلکی بهار

در شبهای بهار صورت فلکی دب اکبر (خرس بزرگ) به بالاترین نقطه خود در آسمان می رسد. در عرضهای جغرافیای ۵۰ و ۶۰ درجه شمالی ، می توان درست در بالای سر دید. به کمک بخشی از دب اکبر می توان سه ستاره قدر اول را به روش زیر در شبهای بهار پیدا کرد. با امتداد دم خرس ، ستاره سماک رامح را پیدا می کنیم. سماک رامح یکی از روشنترین ستارگان آسمان نیمکره شمالی است و به رنگ سرخ دیده می شود. این ستاره متعلق به صورت فلکی عوا (ارابه ران) است.

ستارگان دیگر این صورت فلکی همه بطور قابل ملاحظه ای از سماک رامح کم نورترند. در کنار عوا ، صورت فلکی کوچک و ظریف الکیل یا فکه ، قرار دارد. که از ستارگان تقریبا کم نورتری تشکیل یافته است. آنها که همانند یک نیم دایره در کنار هم قرار گرفته اند، سبب می شوند که الکیل ، شکل مشخص و برجسته ای در آسمان داشته باشد. با امتداد منحنی که از دم اکبر شروع شده و از سماک رامح نیز می گذرد، به ستاره سماک اعزل ، می رسیم. این ستاره قدر اول که روشنترین ستاره صورت فلکی سنبله است، به رنگ سفید دیده می شود.

یکی از واضح ترین صورتهای فلکی بهار ، صورت فلکی شیر است. در این موقع سال ، می توان با نگاهی به سمت جنوب آن را یافت. ستاره قطبی در امتداد دو ستاره از صورت فلکی دب اکبر قرار دارد. حال اگر این خط راست را در جهت دیگر امتداد دهیم، به صورت فلکی شیر می رسیم. سر شیر به شکل علامت سوال (؟) یا داس است. ستاره قدر اول قلب الاسد در این صورت فلکی است.

● صورتهای فلکی تابستان

در شبهای تابستان ، سه ستاره قدر اول به وضوح دیده می شوند، که عبارتند از ردف در صورت فلکی دجاجه (قو) ، نسر واقع در صورت فلکی شلیاق و نسر طایر در صورت فلکی عقاب. در تابستان با مشاهده سمت جنوب آسمان ، این سه را می بینیم که مثلث برجسته ای را درست می کنند. ردف روشن ترین ستاره صورت فلکی دجاجه است. گاه آنرا صلیب شمالی نیز می خوانند. دجاجه درست در میان کهکشان راه شیری واقع است.

با دوربین دوچشمی یا تلسکوب کوچک ، چندین میدان انبوه ستاره ای را در این بخش آسمان می بینیم که برخی از آنها هزاران سال نوری با ما فاصله دارند. این میدانهای ستاره ای به صورت درخشش راه شیری نمایان می شوند. در نزدیکی دجاجه ، تکه های تاریک ابر و غبار که در اعماق فضا قرار دارند، جلوی نور ضعیف ستارگان دوردست را می گیرند. نسر واقع یکی از ستارگان صورت فلکی شلیاق است. شلیاق و نسر واقع به عقاب تعلق دارند. ستارگان دیگر در این صورت فلکی بسیار کم نورتر از نسر واقع و نسر طایر هستند.

● صورتهای فلکی پاییز

صورت فلکی ذات الکرسی بهترین نقطه شروع برای یافتن ستارگان در پاییز است. پنج ستاره اصلی در آن همانند حرف w کنار هم قرار گرفته اند و با این که هیچ کدام روشنتر از قدر اول نیستند ولی به راحتی دیده می شوند. شبهای پاییز این صورت فلکی در بخش بالایی آسمان دیده می شود. در عرضهایی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه می توان آن را درست در بالای سر دید. اگر دو ستاره آخری حرف w را امتداد دهیم، به صورت فلکی قیفاووس می رسیم. در طرف دیگر آن صورت فلکی امراه المسلسله واقع است.

به کمک حرف w ، می توان صورت فلکی بزرگ فرس اعظم یا را یافت. ستارگان اصلی آن مربع بزرگی می سازند که مربع فرس اعظم نامیده می شود. این مربع اندازه بزرگی دارد. هیچ یک از ستارگان آن روشنتر از قدر اول نیستند.

● صورتهای فلکی زمستان

صورتهای فلکی زمستان مشهورند و شناختن آنها نیز آسان است. زمستان بهترین موقع برای شروع شناسایی صورتهای فلکی است. یکی از باشکوه ترین مناظر آسمان را می توان در شبهای دی ماه دید. در این ماه صورت فلکی شکارچی پیش روی شماست و در آن سه ستاره درخشان ، شمشیر کمربند این شکارچی افسانه ای را تشکیل می دهند. هفت ستاره از قدرهای اول و دوم فراموش نشدنی این صورت فلکی را بوجود می آورند. ابط الجوزا ستاره بالایی سمت چپ ، سرخ رنگ است درست در مقابل آن ، رجل الجوزا قرار دارد که در قسمت پایین سمت راست واقع است و به رنگ آبی _سفید دیده می شود.

در راستای کمربند شکارچی می توان ستاره پرنور شعرای یمانی را در صورت فلکی کلب اکبر (سگ بزرگ) دید. شعرای یمانی درخشانترین ستاره ای است که می توان در نیمکره شمالی دید. شعرای یمانی در صورت فلکی کلب اصغر (سگ کوچک) ستاره قدر اول دیگری است که با ابط الجوزا و شعرای یمانی مثلثی می سازند.

با نگاهی به بالای جبار صورتهای فلکی ثور (گاو) و جوزا (دو پیکر) را می توان یافت. روشن ترین ستاره ثور یعنی دیران همانند ابط الجوزا سرخ رنگ است. در نزدیکی سر ثور ، خوشه پروین (هفت خواهر) قرار دارد که به وضوح دیده می شود. اگر اندکی بالاتر از ثور را نگاه کنیم، صورت فلکی ممسک الاعنه را خواهیم دید. ستاره قدر اول و زرد رنگ عیوق در این صورت فلکی است.

● منطقه البروج

نزد بسیاری از مردم دوازده صورت فلکی از شهرت بسیاری برخوردارند. آنها در منطقه البروج واقع اند. منطقه البروج نواری از صورتهای فلکی است که دور تا دور آسمان کشیده شده است. سبب اهمیت این نوار آن است که مسیر ظاهری خورشید ، ماه و سیارات همواره در درون آن دیده می شود. می توان دور کرد که ستارگان صورتهای فلکی منطقه البروج ، مدار زمین به دور خورشید را احاطه کرده اند. مسیر همه سیارات به دور خورشید و مدار ماه به دور زمین تقریبا در یک صفحه واقع اند. شکل منظومه شمسی همانند یک قرص گرد بسیار بزرگ ولی نازک است. بنابراین بیشتر اعضای منظومه شمسی را همواره در میان صورتهای فلکی منطقه البروج می یابیم.

● علامت منطقه البروجی مشخص

علامت منطقه البروجی شما آن صورت فلکیی است که هنگام تولدتان خورشید در آن قرار داشته است، با اینکه ستارگان آسمان در روز دیده نمی شوند، ولی می دانیم آنها در آسمان هستند. با گردش زمین در مدار خود ، از نظر ما ، مکان خورشید در میان دوازده صورت فلکی منطقه البروج حرکت می کند. طالع بینان ، منطقه البروج را به دوازده بخش مساوی تقسیم می کنند و به گمان آنها خورشید هر بخش را در یک ماه می پیماید. در حالی که ، به نظر اخترشناسان صورتهای فلکی منطقه البروج اندازه های مساوی ندارند.

در جدول زیر اسامی دوازده ماه سال و صور فلکی مربوط به آنها آمده است.

▪ بهار / تابستان / پائیز / زمستان

حمل (فروردین) سرطان (تیر) میزان (مهر) جدی (دی)

ثور (اردیبهشت) اسد (مرداد) عقرب (آبان) دلو (بهمن)

جوزا (خرداد) سنبله (شهریور) قوس (آذر) حوت (اسفند)

deborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.comdeborah.mihanblog.com
[ سه شنبه 9 شهریور 1389 ] [ 12:10 ب.ظ ] [ razieh khoshzamir ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هرگاه که خسته میشوی چشمانت را به آسمان بدوز زیبایی در همین نزدیکیست !!! درگوشه ای از آسمان هم گاهی ستاره ای متولد میشود ودرگوشه ای دیگر ستاره ای میمیرد!این است قانون طبیعت!!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
<

جاوا اسكریپت

!-- begin abcTools_HistoryEvents place -->
CURRENT MOON
آوای دل www.shereno.com

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

Myspace Layouts & CommentsMyspace Layouts @ JellyMuffin.com
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG


حب العباس
http://parstools.net/emails/100903/1283519228.pngEmail Icon by Parstools.com
Locations of visitors to this page majnoonelayli.mihanblog.com Click Here To Navigate free counters

این صفحه را به اشتراک بگذارید <--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com---> ابزار وبلاگنویسان