تبلیغات
.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.

.::آسمان شب طبیعتی ناشناخته ::.
آسمان شب پررازترین مکان عالم هستی
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام پست را بیشتر می پسندید


صفحات جانبیدر اردیبهشت ۸۶ هنگامی كه سریع‌السیر زهره به دومین سیاره منظومه شمسی رسید پدیده‌ای غیر عادی نظر دانشمندان را به خود معطوف ساخت. تیمی از دانشمندان اروپایی از طیف‌سنج اتمسفری فروسرخ (SOIR)‌ برای بررسی اختفای خورشیدی پشت زهره استفاده كردند. بررسی اختفای خورشید به دانشمندان اجازه می‌دهد كه نحوه ‌جذب یك طول موج بخصوص به وسیله ی جو سیاره را مطالعه كنند.
‌این طول موج‌ها و میزان جذب آنها، نوع و مقدار گازها را در اتمسفر زهره مشخص می‌سازد. در این بررسی دانشمندان در طول موج ۳/۳ میكرومتری در میانه‌ی محدوده فروسرخ طیف، یك پدیده غیرعادی مشاهده كردندكه در طی اختفا به طور منظم با افزایش عمق جو افزایش می‌یافت. در ابتدا تصور می‌شد كه یك مولكول آلی شامل كربن و هیدرو‍ژن مسبب این پدیده است اما هیچ مولكول آلی شناخته‌شده‌ای همه خواص این پدیده را توجیه نمی‌كرد.
دانشمندان ناسا با بررسی دوباره ی پدیده٬ اثر مشابهی را در طیف جو مریخ مشاهده كردند. دو تیم مشاهدات را با هم مقایسه نمودند. هر دو پدیده یكسان بودند و این سرنخ خوبی بود. جو زهره ضخیم‌تر از مریخ است اما جو هر دو سیاره از ۹۵% دی‌اكسید كربن تشكیل شده است. دانشمندان ناسا دریافتند كه مسبب این پدیده یك ایزوتوپ دی‌اكسید كربن است كه یكی از دو اتم اكسیژن آن به جای هشت پروتون و هشت نوترون(اکسیژن-۱۶)، هشت پروتون و ده نوترون(اکسیژن-۱۸) دارد.
تا كنون جذب مولكول در این طول موج مشاهده نشده بود اما تحقیقات سه گروه مستقل نتایج یكسانی را نشان داد، یك گذار كمیاب كه تنها در این ایزوتوپ ممكن است، باعث ایجاد پدیده مذكور می‌شود. وزن متفاوت این دو نوع ایزوتوپ اتم اكسیژن به مولكول اجازه می‌دهد همزمان به دو روش ارتعاشات خود را تغییر دهد اما مولكولهای حاوی اكسیژن معمولی در هر زمان تنها می‌توانند یك نوع تغییر داشته باشند.
این گذار كمیاب حتی به مولكول اجازه می‌دهد انرژی بیشتری جذب كند و بنابراین نقش فعالتری در در اثر گلخانه‌ای ایفا نماید. این ایزوتوپ ۱% كل دی‌اكسید كربن زمین را تشكیل می‌دهد و مقدارش در جو زمین ۲۵۰۰۰۰ بار كمتر از مقدار آن در جو زهره است. بنابراین، نقش آن روی اثر گلخانه‌ای در زمین كوچك است اما در زهره اثر قابل نوجهی دارد.

[ دوشنبه 5 مهر 1389 ] [ 07:26 ق.ظ ] [ razieh khoshzamir ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هرگاه که خسته میشوی چشمانت را به آسمان بدوز زیبایی در همین نزدیکیست !!! درگوشه ای از آسمان هم گاهی ستاره ای متولد میشود ودرگوشه ای دیگر ستاره ای میمیرد!این است قانون طبیعت!!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
<

جاوا اسكریپت

!-- begin abcTools_HistoryEvents place -->
CURRENT MOON
آوای دل www.shereno.com

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس

Myspace Layouts & CommentsMyspace Layouts @ JellyMuffin.com
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG


حب العباس
http://parstools.net/emails/100903/1283519228.pngEmail Icon by Parstools.com
Locations of visitors to this page majnoonelayli.mihanblog.com Click Here To Navigate free counters

این صفحه را به اشتراک بگذارید <--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com---> ابزار وبلاگنویسان